Hrad Helfštýn a kováři

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn

Moravský hrad Helfštýn leží u Lipníka nad Bečvou. Z Prahy je to asi tři hodiny jízdy autem.

Hrad Helfštýn je jeden z nejzachovalejších hradů na území ČR a má nejdelší hradební zdi. Nejzajímavější na něm však je už tradiční mezinárodní setkání uměleckých kovářů zvané Hefaiston.

elké klání mistrů kovářů se koná  každoročně přímo na hradě a vznikají při něm originální kované plastiky. Ty zůstávají v areálu hradu a propůjčují mu nezaměnitelný ráz. Celý hrad je totiž v létě zdoben nádhernými sochami, které si mohou návštěvníci prohlížet a obdivovat. A jako každý správný hrad má Helfštýn i své pověsti, tajemné, temné a tragické…

O černém kocourovi

Hradě býval kdysi sídlem vdovce Kuny, kterému zůstalal na světě jen spanilá dcera Lidmila. Chtěl jí zajistit bohatý život výhodným sňatkem, jenže ona milovala mladého, chudého panoše Ganeluna. Kuna nešťastného mládence vyhnal, aby dceřina čest nepřišla k úhoně. Ztracen v divoké bouři proklel zoufalý hoch sebe sama i svůj krutý úděl

Hrad Helfštýn, věž

Hradní věž

Najednou kde se vzal, tu se vzal, stojí před ním černý kocour a lidským hlasem mu slibuje pomoc výměnou za prvorozené dítě. Ganelun přijal. Kouzla do dostala zpět do hradu, kde vyzval ostatní pány na souboj. Slavně zvítězil a nakonec se s Lidmilou oženil. Narodil se jim syn a na slib dávno zapomněli. Ne tak kocour: když bylo chlapci dvanáct let, přišel si pro něj. Otec i matka našli dítě mrtvé a sami se poté zabili. Hrad osiřel a duch Ganeluna prý dodnes bloudí zříceninami.

O zelené paní

Ve středověku vládl na Helfštýně zhýralý křižácký rytíř Jan Messenpeck, který s oblibou využíval práva první noci. Jednoho dne padla jeho volba na dívku Anežku, kterou unesl přímo ze svatebního veselí. Ta se však odmítla poddat a raději se vrhla do hlubokého jezírka před branou paláce. Posledním dechem rytíře proklela. Té noci hladina jezírka zezelenala a duch nebohé Anežky strašil Jana každou noc. Zelená helfštýnská paní prý často prochází po hradbách a sklepeních, kde po sobě zanechává zelenou stopu na zdivu. Kdo se jí dotkne, tomu se splní tajné přání. Pověst zfilmovali studenti Univerzity Tomáše Bati do krátkého snímku, v němž si hlavní roli zlého hradního pána zahrál charismatický český herec Miroslav Etzler.

zdroj: helfstyn.cz, janekaanezka.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]