Lednicko-valtický areál, památka UNESCO

Lednicko

Lednicko
foto: Praha levně

Zámecký areál Lednice-Valtice je na seznamu památek UNESCO. Z Prahy do něj autem dorazíte za dvě a půl hodiny.

Historie místní krajiny je spojena s rodem Lichtenštejnů, kteří uměli skvěle hospodařit a okolní krajinu zvelebili. Není divu, tento hrdý rod si pro sebe vždy přál jen to nejlepší…

Majestátní zámky obklopené nádhernými zahradami, zvlněné zlatavé lány a zelenavé lesy,  rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny, cizokrajné stavby, určující ráz podivuhodné, kultivované krajiny.

Dokonce i samotné stromy v lednickém zámeckém parku mají barvitou historii. Nejstarší dřevina exotického palmového skleníku bude slavit čtyřsté narozeniny.

Malý ráj s srdci Evropy

Tvrz nechali přestavět na venkovskou vilu, kde v létě odpočívali. Samotný zámek obklopuje rozsáhlý anglický park s budovami postavenými v historizujících slozích: minaretem a Janovým hradem. Minaretv zemi křesťanů! Není divu, že budil zvědavost! Podle pověsti měl stát na jeho místě křesťanský kostel. Potom se ale Alois Josef I. Lichtenštejn neshodl s poddanými, a výsledkem hádky byla škodolibá knížecí pomsta: islámský symbol. To je však jen legenda; v okolí najdete turecké lázně, švýcarský most, čínský palác… Samotný minaret měří skoro 60 m a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Jsou odtud vidět Pálavské vrchy, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Falešná zřícenina

Nedaleko pak najdete umělou zříceninu Janohrad, vystavěnou na počátku 19. století přímo na bažinách. I při její stavbě platilo: bohatým Lichtenštejnům jen to nejlepší! Aby byla iluze stáří dokonalá, nechal si architekt Joseph Hardmuth přivést kameny na zdivo z nedalekého hradiště Pohansko. Netušil ovšem – a vy se to dočtete níž – že rozebírá pamárku daleko cennější a starší. Na Janův hrad se můžete doplavit loďkou po Dyji nebo po udržovaných cestách koňským spřežením. V hradu samotném se potom konají i svatební obřady.

Za zmínku rozhodně stojí i samotné Valtice, město vína. Jejich dominantu představuje barokní zámek, někdejší hlavní sídlo Lichtenštejnů, a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Lednicko, Pohansko

Pohansko
foto: Praha levně

Prastaré Pohansko

Lichtenštejnové milovali hony a štvanice, o tom svědčí chrám zasvěcený bohyni lovu Dianě, jehož podobu inspirovaly vítězné oblouky starověkého Říma, a empírový lovecký zámeček Pohansko. Daleko zajímavější než samotná zámeček je ovšem místní archeologická památková rezervace.

Na území Pohanska totiž v 9. století leželo nejrozsáhlejší velkomoravské opevněné hradiště v ČR. Velmožský dvorec s kostelem, pozůstatky chatrčí a řemeslnických dílen, kostrové hroby s nádhernými uměleckými nálezy, keramika, nástroje, zlaté i stříbrné šperky – to vše je po rekonstrukci přístupné veřejnosti. Nálezy jsou vystaveny v zámečku.

zdroj: lednicko-valticky-areal.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]