Vánoční strom na Hradě se rozsvítí už tuto neděli

vanocni-strom-dagmar-havlovaUž zítra, na první adventní neděli, se na Jiřském náměstí Pražského hradu rozsvítí vánoční strom. Jde o smrk z Lánské obory, který je 30 let starý a 12 metrů vysoký. Zdobí ho červené a zlaté koule, proutěné zvonky, hvězdičky, srdíčka, kapky, mašle a samozřejmě desítek světel.

Zvláštním hostem programu bude zpěvák Václav Neckář. Těšit se také můžete na vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Pueri Gaudente a fanfárového orchestru Hradní stráže. Programem bude provázet moderátor Jakub Železný.

Na nádvoří Pražského hradu se strom rozsvítí už po patnácté. V podpoře sbírky se po revoluci angažovaly všechny první dámy stávajících prezidentů, letos je její patronkou Ivana Zemanová.

Už se těšíte na Vánoce? oslaďte si život:

Odložená Liduška

V zárodku krásné vánoční tradice byla podivná událost, která se stala spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi na Vánoce 1919. Šel si se dvěma přáteli do bílovických lesů uříznout vánoční stromek a pod velkým smrkem našli odložené dítě, Lidušku. Událost jím natolik otřásla, že nemohl zapomenout.

Vracel se ke vzpomínce několik let, až nakonec roku 1924 inicioval vánoční sbírku na pomoc opuštěných dětí v pěstounských rodinách. První vánoční smrček,pod nímž se vybíraly peníze na opuštěné a chudé děti,  rozzářil na náměstí Svobody v Brně. O rok později se ke sbírce přidala také Praha, Bratislava a další města po celém Československu.

Vánoční Stromy republiky se staly tradicí, která pak byla následujícími politickými režimy třikrát zrušena a vždy znovu ožila. Za celou dobu tradice se podařilo vybrat na ohrožené děti miliony korun.

strom_hrad_HSCo je na programu?

Program na Hradě začíná v 16 hodin a bude trvat asi půl hodiny:

  • 16.00 Fanfáry Hradní stráže, příchod Ivany Zemanové a dalších hostů
  • 16.05  Jakub Železný představí historii sbírky
  • 16.08  Vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Pueri Gaudentes
  • 16.15  Proslov Ivany Zemanové, brigádního generála Zdeňka Jakůbka a Hany Pazlarové, předsedkyně Sdružení SOS dětských vesniček
  • 16.28  Vystoupení fanfárového orchestru Hradní stráže
  • 16.30  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu
  • 16.35  Vystoupení Václava Neckáře spolu s chlapeckým pěveckým sborem Pueri Gaudentes
  • 16.37  Píseň Půlnoční

Do sbírkové kasičky mohou lidé přispívat až do 6. ledna 2014. Kasička je k dispozici denně od 9 do 16 hodin a hlídá ji příslušník Hradní stráže. Výtěžek bude určen na podporu ohrožených dětí  z SOS dětských vesniček.

foto: Mediakom

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]