Jak vybrat sjezdovky? Poradí vám v Hlavenci!

lyže, děti

foto: Hlavenecké lyžebraní

Koupit sjezdové lyže je složitá záležitost, zvlášť pro začátečníky. Jakou zvolit délku a šířku? Slalomky, obřačky, nebo allmountain? Salomon, Dynastar, Atomic, Völkl, Rossignol?

Na místě je i otázka, zda pořizovat lyže nové. Pokud si nejste jisti, poradí vám odborníci, kteří už pátým rokem pořádají akci Hlavenecké lyžebraní, kde můžete vybírat z nových, ale především použitých lyží za velkoobchodní ceny.

Přijde vám to z ruky? Po silnici R10 jste z Prahy-Černého Mostu v Hlavenci za 20 minut. A při nákupu ušetříte tisíce korun.

Udělejte si jasno

  • Jak vybírat? V první řadě byste měli znát svou výšku a váhu. A než se vydáte do prodejny, je třeba si udělat jasno ještě v několika ohledech:
  • Jaké jsou vaše dovednosti? Budete jezdit rekreačně, nebo sportovně. Kolik hodin denně?
  • V jak náročných terénech se budete pohybovat nejčastěji? Upravené tratě, nebo volný terén?
  • Jak rychle jezdíte?
  • Jak často se do hor budete vydávat, a tedy jak se vaše lyžařská technika a zdatnost budou vyvíjet?

Tím rozhodování nekončí

Při výběru je důležitá hlavně výška lyže. Pravidlo zní: Délka u začátečníků po nos, klidně ještě kratší.

Přezkáče musí na noze pevně sedět. Ve velkých botách je na sjezdovce zima, ale hlavně není přesný přenos váhy na hranu. Je proto dobré vzít s sebou na nákup lyžařské ponožky a boty koupit, aby byly tip top.

U menších dětí je pak třeba započítat i váhu vázání. Některé půjčovny totiž montují na dětské lyže vázání juniorské, které je až o 300 gramů těžší, což je pro malé lyžaře moc.

Hlavenecké lyžebraní

foto: Hlavenecké lyžebraní

Máte rádi pohyb?

Dobrá prodejna poradí

Mnohdy není možné na všechny otázky nalézt odpověď, zvlášť pokud začínáte. Proto by vám měli umět fundovaně poradit v prodejně, podle toho poznáte dobrý obchod.

„Výběr lyží je natolik specifická věc, že je nutné se poradit s odborným personálem. Všechny renomované značky jsou na podobné úrovni, nicméně čtyři z pěti slalomových lyží budou mít jiné vlastnosti,“ radí Zdeněk Hnát, který Hlavenecké lyžebraní pořádá.

„Například lyže od Salomonu je více tolerantní, lyžař se na ní lépe sveze, zatímco Dynastar je závodně agresivní. Platí také, že pokud rádi sjezdujete rychleji, na rekreační lyži nebudete mít z jízdy dobrý pocit,“ dodává.

Bazarovky ano!

Kvalitní, málo použité zboží za nižší ceny se vyplatí zejména u dětí, které rychle rostou, a proto je nutné pravidelně ho měnit. Pokud s nimi lyžujete častěji, vyplatí se bazar finančně víc než půjčovna lyží.

Bazarové lyže s vázáním seženete na Lyžebraní v rozmezí 500-4000 Kč, přičemž původní ceny se pohybovaly v rozmezí 8-30 000 Kč. Lyže jsou 1-3 roky staré a pocházejí z půjčoven a testovacích center v Rakousku, Švýcarsku a Francii. Na všech je udělaný velký servis včetně voskování. Na místě seženete i běžky, snowboardy, boty a nové oblečení za výprodejové ceny. Například lyžařské kalhoty v hodnotě kolem 10 000 Kč zde koupíte za 1500 Kč.

První Lyžebraní už v Hlavenci proběhlo už tento víkend, ale ještě máte možnost stihnout akce o dalších víkendech:

  • 4. 12. – 6. 12. 2015
  • 11. 12. – 13. 12. 2015
  • 21. 1. – 24. 1. 2016
  • 29. 1. – 31. 1. 2016

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář

[CNW:Counter]