České korunovační klenoty zblízka a bez front

České korunovační klenoty, kopie pro výstavu

České korunovační klenoty

České korunovační klenoty: symbol státnosti i nádherný šperk. Každý Čech by je měl spatřit alespoň jednou za život.

Originál je však na Pražském hradě vystavován jednou za pár let a návštěvníci musí často čekat několik hodin, po kterých dostanou možnost spatřit je na malý okamžik.

Nesnášíte dlouhé stání ve frontě nebo to máte na Pražský hrad daleko? Navštivte putovní výstavu České korunovační klenoty, která momentálně probíhá v Českém Krumlově. Neuvidíte sice originály, ale přesto nebudete litovat. Expozice k 700. výročí narození Karla IV. nabízí mistrovské repliky, jež jsou pouhým okem k nerozeznání. Probíhá už od začátku prázdnin a bude končit 11. září. Poté se přesune do Karlových Varů, Pardubic a Zlína.

Mistři svého oboru

Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků Jiří Urban, žijící legenda svého oboru. Jen málokterý šperkař se může pochlubit kolekcí pro Jana Pavla II., anglickou královnu Alžbětu II. nebo replikou císařské koruny Svaté říše římské…

Na mnohasethodinové práci se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří vyrobili kopii královského žezla.

Důstojné zázemí pak v Krumlově poskytly výjimečné prostory bývalé jezuitské prelatury při kostele sv. Víta. Přímo pro klenoty je určen jedinečný gotický sál s unikátní freskovou výzdobou ze 14. století, rokokový Prokyšův sál pak připomene vládu Karla IV. a přiblíží život ve středověku.

Podívejte se na krásné kopie českých korunovačních klenotů:

Otazníky nad korunou

Jen velmi málo lidí si uvědomuje, kolik tajemství, mýtů a legend je s českými korunovačními klenoty spojeno. Víte třeba, že Svatováclavská koruna prý skrývá trn z trnové koruny Ježíše Krista? Že každý její drahý kámen má vlastní symboliku? Že se k ní váže prokletí, které možná zahubilo Reinharda Heydricha a jeho dvanáctiletého syna? Že jablko i žezlo pocházejí z úplně jiného historického období a součástí souborů klenotů se možná staly omylem?

To všechno a ještě mnohem víc na výstavě zjistíte. Kromě samotných mistrovských replik, umístěných ve speciální vitríně, si budete moci prohlédnout i mnoho dalších tematických exponátů z období vlády Karla IV.: kopie středověkých zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Nechybí ani interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky.

Více informací o českých korunovačních klenotech

Výstava České korunovační klenoty

Doba konání: 5. 7. – 11. 9. 2016, denně kromě pondělí 9.30 – 17.00, poslední vstup 16.30
Místo konání: Český Krumlov, bývalá jezuitská prelatura
Vstup: od kostela sv. Víta (brána do nádvoří prelatury) nebo z ulice Horní 155 (Městská knihovna)
Vstupné: dospělí 100 Kč, děti 50 Kč
Další místa a termíny konání: Karlovy Vary (16. 9. – 30. 10., Pardubice (listopad – leden 2017), Zlín (únor – duben 2017)

zdroj a foto: ceskekorunovacniklenoty.cz

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář

[CNW:Counter]