Česká specialita: křupavá pečená husa

Kryštofovo údolí, kostel a fara

Kostel a fara

Vesnička Kryštofovo údolí se nenápadně tulí u řeky Nisy. Cesta z metropole vám zabere něco přes hodinu jízdy autem.

Kryštofovo údolí je dobře schované mezi kopci, takže v ní za neklidných dob nacházeli útočiště uprchlíci před válkami. V středovělu zde bydleli hlavně uhlíři a horníci, nedaleko se totiž těžila železná ruda. „V tomto hornatém, studeném a drsném údolí zima končí velmi pomalu na pozdním jaře a začíná znovu už brzy na podzim. Je to nepříjemné a divoké místo a spíše se oškliví, než aby vybízelo k bydlení,“ napsal před 300 lety kronikář.

To už ovšem dávno neplatí. Vesnice s půvabnými, zachovalými roubenými chalupami je naopak na trhu realit velmi žádanou lokalitou, a nejen na výlety. Také tu výborně pečou husy.

Orloj a další velké změny

Prvním pozitivním krokem bylo vystavění okresní silnice v polovině 19. století. V roce 1900 pak přibyla železnice. Trať z Liberce do České Lípy přemosťuje údolí unikátním viaduktem se 14 oblouky. Celkem 194 metrů dlouhý most má výšku 30 m a je národní technickou památkou.

Po druhé světové válce byla většina stálých obyvatel z Kryštofova Údolí odsunuta a místo se stalo poklidnou rekreační oblastí. Klidné vody zčeřil pan Martin Chaloupka, provozovatel muzea betlémů. Jako by to nestačilo, usmyslel si na přelomu tisíciletí přebudovat chátrající bývalou trafostanici na první vesnický orloj v ČR. A přes pochyby většiny sousedů a úředníků dotáhl krásně bláznivý nápad do konce. V sobotu 1. prosince 2007 se apoštolové na orloji poprvé vydali na svou pouť.

Údolský orloj tvoří 22 figur, většina z nich je pohyblivých. Ponocný duje do trubky, pes obíhá okolo něj, krávy, slepice a husy se krmí a nad tím vším důstojně kyne dvanáct apoštolů. Plastiky po straně pak představují sv. Barboru, patronku horníků, a sv. Kryštofa, patrona obce.

Naše tipy

  • Pokud do Kryštofova údolí zavítáte, objednejte se předem v penzionu U Uhlířů, kde vám upečou voňavou svatomartinskou husu. Tento zlatý bod jídelního lístku je pýchou pana majitele, který sám a s láskou pečeni pro hosty porcuje.
  • Poslední víkend v červenci, na sv. Kryštofa, pořádá obec pouť. Nebude na ní chybět tržiště s ukázkami řemesel: sklářství, krajkářství, pernikářství, kovářství, košikářství, keramiky či drátenictví. Můžete se projet na koních, zkusit štěstí na středověké střelnici, ochutnat medovinu, klobásky či nakládané sýry. Pobaví vás folklorní soubor Jizera či Sváťovo divadlo. Pouť zakončí  ohňostroj.
  • Na faře vedle kostela nabízí původní keramiku místní keramik.
  • Kryštofovo údolí má nejen vlastní orloj, ale také muzeum betlémů. A o Vánocích umocňuje slavnostní atmosféru dřevěný betlém Josefa Jíry v životní velikosti.
  • Kousek za Kryštofovým údolím přemosťuje údolí nad říčkou Rokytkou jeden z nejkrásnějších a nejvyšších viaduktů v ČR.

Husu z Kryštofova údolí si zamilujete!

zdroj: krystofovoudoli.cz

foto: Levně.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]