Ohlédnutí za orchidejemi aneb
Proč se fakt vyplatí vidět Fata Morganu

Výstava tropických orchidejí ve skleníku Fata Morgana patří právem k nejoblíbenějším událostem sezóny.

foto: Praha levně

foto: Praha levně

Projdou jí desetitisíce návštěvníků, představí tisíce druhů květin a stovky motýlů. Navíc si mohou lidé orchideje také koupit. To vše neodolatelně přitahuje pozornost. Podívejte, jak to na výstavě vypadalo!

Nechte se okouzlit křehkou krásou, zářivými barvami a rafinovanými tvary orchidejí, a nalaďte se tak na příští rok…

Otevírací doba: úterý – neděle, státní svátky
Vstupné: dopsělí 150 Kč, děti 2 – 5 let 40 Kč, děti do 15 let 75 Kč, rodinné vstupné 2 + 2 375 Kč
Doprava: autobus 102, 144, stanice na Pazderce, autobus 236, 112 stanice Botanická zahrada Troje
Více informací: www.botanicka.cz Celý článek …

Chuchelské babí léto 2016

praha-koncert-chuchle

foto: Wikimedia

V rámci 5. ročníku kulturní akce Chuchelské babí léto proběhne letos v září v kostele Narození Panny Marie v Malé Chuchli série koncertů, kterou ocení především milovníci klasické hudby.

Jestliže máte rádi klasiku v komorním prostředí barokního kostelíku, určitě se zastavte! Jaké koncerty letošní pozdní léto nabídne?

Program koncertů v Malé Chuchli

  • 3. 9. v 17.00 Ve znaku lva a orla má (Mozaika hudby a poezie doby Karla IV.)
  • 10. 9. v 17.00 Hudba starých mistrů (Michal Novenko – varhany)
  • 13. 9. v 17.30 Poutní mše svatá
  • 13. 9. v 19.00 Violoncellový recitál (Jaroslav Kulhan – violoncello: Bach, Prokofjev)
  • 17. 9. v 17.30 Zlatý věk loutny (Rudolf Měrinský – barokní loutna: Johann Georg Weichenberger)
  • 24. 9. v 17.00 Kytarová energie (David Wurczel – kytara)
  • 1. 10. v 17.00 Zwolna a citedlne (Jan Matej Rak – kytara)
  • 7. 10. v 19.00 Varhanní recitál (Dominik Jirsa)

Celý článek …

Výlety na jeden den

Krajina v okolí Máchova jezera

Krajina v okolí Máchova jezera

Pokud se v České republice zdržíte alespoň týden, určitě se vypravte i za Prahu. Nabízíme vám tipy, kam vyrazit na výlet autem tak, abyste to stihli v pohodě za jeden den, nejdéle za víkend.

Oceníte spíše nedotčené přírodní scenérie, nebo jste milovníci architektonických památek? Navštívit můžete i tajemná místa, jejichž atmosféra či historie vám lépe přiblíží myšlení a cítění obyvatel země. Můžete se toulat hlubokými hvozdy, sedat na břehu divokých horských říček, upíjet kávu s výhledem hluboká jezera, šplhat do hor jako kamzíci, ale také poznávat prastaré hrady, sklepení a kostely, nechat se okouzlit gotikou či barokem, případně jen tragickou pověstí a zneklidňující atmosférou toho či kterého místa.

Prostě vítejte v ČR a krásně si to užijte! Celý článek …

Výlet na šumavské slatě

Šumava, koně

Koně na Šumavě

Velká část pohoří Šumava je chráněným územím. Jde totiž o jednu z nejkrásnějších horských krajin v ČR.

Průzračné a kamenité horské říčky, které se divoce valí ke zlatonosné řece Otavě, tajemná jezera ledovcového původu i zrádná rašeliniště – to vše dělá z tohoto pohoří vzácný kout, který si vysloužil ochrannou známku Biosférická rezervace UNESCO.

Národní park Šumava, Národní park Bavorský les (na německé straně) a Chráněná krajinná oblast Šumava tvoří dohromady plochu o rozloze přes 900 km², což představuje jeden z nejrozsáhlejších národních parků Evropy.
Celý článek …

Lednicko-valtický areál, památka UNESCO

Lednicko

Lednicko
foto: Praha levně

Zámecký areál Lednice-Valtice je na seznamu památek UNESCO. Z Prahy do něj autem dorazíte za dvě a půl hodiny.

Historie místní krajiny je spojena s rodem Lichtenštejnů, kteří uměli skvěle hospodařit a okolní krajinu zvelebili. Není divu, tento hrdý rod si pro sebe vždy přál jen to nejlepší…

Majestátní zámky obklopené nádhernými zahradami, zvlněné zlatavé lány a zelenavé lesy,  rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny, cizokrajné stavby, určující ráz podivuhodné, kultivované krajiny.

Dokonce i samotné stromy v lednickém zámeckém parku mají barvitou historii. Nejstarší dřevina exotického palmového skleníku bude slavit čtyřsté narozeniny.
Celý článek …

Česká specialita: křupavá pečená husa

Kryštofovo údolí, kostel a fara

Kostel a fara

Vesnička Kryštofovo údolí se nenápadně tulí u řeky Nisy. Cesta z metropole vám zabere něco přes hodinu jízdy autem.

Kryštofovo údolí je dobře schované mezi kopci, takže v ní za neklidných dob nacházeli útočiště uprchlíci před válkami. V středovělu zde bydleli hlavně uhlíři a horníci, nedaleko se totiž těžila železná ruda. „V tomto hornatém, studeném a drsném údolí zima končí velmi pomalu na pozdním jaře a začíná znovu už brzy na podzim. Je to nepříjemné a divoké místo a spíše se oškliví, než aby vybízelo k bydlení,“ napsal před 300 lety kronikář.

To už ovšem dávno neplatí. Vesnice s půvabnými, zachovalými roubenými chalupami je naopak na trhu realit velmi žádanou lokalitou, a nejen na výlety. Také tu výborně pečou husy.

Celý článek …

České korunovační klenoty zblízka a bez front

České korunovační klenoty, kopie pro výstavu

České korunovační klenoty

České korunovační klenoty: symbol státnosti i nádherný šperk. Každý Čech by je měl spatřit alespoň jednou za život.

Originál je však na Pražském hradě vystavován jednou za pár let a návštěvníci musí často čekat několik hodin, po kterých dostanou možnost spatřit je na malý okamžik.

Nesnášíte dlouhé stání ve frontě nebo to máte na Pražský hrad daleko? Navštivte putovní výstavu České korunovační klenoty, která momentálně probíhá v Českém Krumlově. Neuvidíte sice originály, ale přesto nebudete litovat. Celý článek …

Praha: Kam vyrazit v sobotu třináctého?

Praha, Staromestský orloj, detail

foto: Praha levně

Sobota 13. června nabízí v Praze a okolí nezvykle pestrý program pro rodiny s dětmi. Nebudete vědět, kam dřív!

S Pionýrem můžete zažít Prahu plnou pověstí. Na výstavišti v Letňanech se zase vyřádí milovníci lega na rodinném festivalu Lego KidsFest. Mlsouny čeká v Dobřichovicích food festival Všechny chutě světa.

Do parku Portheimka v Praze 5 určitě vyrazí milovníci spisovatele Jakuba Arbesa. A po sedmé hodině večerní se můžete vydat na Pražskou muzejní noc.

Spousta zábavy pro celou rodinu od rána do rána, taková bude nastávající červnová sobota… Celý článek …

Cirk-UFF: Tip na výlet do Podkrkonoší

Cirk-UFF, Amanitas

foto: Art Prometheus

Pátý ročník trutnovského Cirk-UFFu přinese do Podkrkonoší skandinávskou novocirkusovou smršť.

Nenechte si ujít festival, který probíhá ode dneška do konce týdne v centru Trutnova a představí výběr toho nejlepšího ze severu Evropy, ale také z české cirkusové scény.

Ve dnech 2. do 7. června zavítají do Trutnova soubory ze všech čtyř skandinávských zemí: Norska, Švédska, Finska i Dánska.

„Jejich úroveň je vskutku vysoká a navíc jsou seveřané skvělí lidé,“ pochvaluje si ředitel divadla Uffo Libor Kasík. Celý článek …

Praha, Štvanice: RawFest 2015

RawFest Praha 2015

foto: Facebook / RawFest

To nejlepší ze světa raw food vás čeká o tomto víkendu (6.-7. 6.) na ostrově Štvanice v Praze 7. Čeká vás tam festival živého jídla, zábavy, sportu a inspirace.

Druhý ročník festivalu RawFest nabídne to nejlepší ze světa raw food: spoustu živých produktů, nekonečné variace smoothies, představení  superfoods a jejich využití.

Příprava raw naživo

Ve speciálním stánku budou po celý den probíhat ukázky raw „vaření“. Budete se moci učit od nejlepších profesionálních kuchařů. Svou kuchyni představí přední raw restaurace. Vyzkoušíte klasická smoothies i smoothies na míru. Chybět samozřejmě nebude ani exotické i lokální ovoce a zelenina. Celý článek …

Zámek Loučeň: Pojďte si hrát na baroko!

Praha: Zámek Loučeň

foto: zamekloucen.cz

Odvážní muži, lesklé kordy, barevné uniformy, cinkot zbraní a kouzlo dvorních dam. Vzrušující podívanou připravili návštěvníkům zámku Loučeň už na zítra.

V sobotu 3. května se společně s knížecím párem, Hugem Maxmiliánem Thurn-Taxisem a jeho chotí Almérií Belcredi, můžete vydat o dvě století zpět proti proudu času.

Na první májovou sobotu vás čeká velká kostýmovaná slavnost s názvem Hra na baroko. Celý článek …

Hrad Helfštýn a kováři

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn

Moravský hrad Helfštýn leží u Lipníka nad Bečvou. Z Prahy je to asi tři hodiny jízdy autem.

Hrad Helfštýn je jeden z nejzachovalejších hradů na území ČR a má nejdelší hradební zdi. Nejzajímavější na něm však je už tradiční mezinárodní setkání uměleckých kovářů zvané Hefaiston.

elké klání mistrů kovářů se koná  každoročně přímo na hradě a vznikají při něm originální kované plastiky. Ty zůstávají v areálu hradu a propůjčují mu nezaměnitelný ráz. Celý hrad je totiž v létě zdoben nádhernými sochami, které si mohou návštěvníci prohlížet a obdivovat. A jako každý správný hrad má Helfštýn i své pověsti, tajemné, temné a tragické… Celý článek …

Sexplicit aneb Explicitně o sexu

i-feel-it-srdce

I feel it: Bronzová plastikasymbolizuje sexualitu a emocionalitu, která je u žen v těsném sepětí. Pro oba zobrazené orgány, srdce i vagínu, je společná krvavost a senzitivita, bolestivost, zranitelnost a životadárná síla.

O sexu explicitně – tak zobrazuje lidskou intimitu kontroverzní výstava, která právě probíhá v pražské Microně, nabídne leccos – od jemné erotiky s významovým genderovým přesahem po až po styl hard porn.

Vedle klasické malby se na výstavě objeví i plastiky, fotografie, designové výrobky, videa či instalace – vše jako příklady leckdy protikladných, ale vždy atraktivně kontroverzních děl.

„Cítíme, že umělci jsou v České republice obecně velmi málo podporováni a na trhu s uměním také není nejlepší situace. Proto se Pražská správa nemovitostí snaží dlouhodobě podporovat mladé umělce. Výstava Sexplicit je součástí dlouhodobého konceptu projektů, které momentálně připravujeme,“ uvedla Silvie Tesárová z Pražské správy nemovitostí. Celý článek …

[CNW:Counter]