Unikátní výstava: Hroby barbarů ze Zličína

Praha, výstava Hroby barbarů

foto: Muzeum hlavního města Prahy

Zajímavá výstava „Svět živých a mrtvých doby stěhování národů“ probíhá právě v Muzeu hlavního města Prahy a zachycuje zmíněné dramatické období v Čechách.

Ohniskem expozice jsou unikátní nálezy z pohřebiště, objeveného v Praze 5 -Zličíně.

177 hrobů

Záchranný archeologický výzkum, který probíhal v letech 2005 – 2008 při výstavbě obytného souboru Zličínský dvůr, provádělo Muzeum hlavního města Prahy a společnost Labrys. Prozkoumáno při něm bylo celé pohřebiště z doby stěhování národů, náležící tzv. vinařické skupině a datované do 2. poloviny 5. století n. l. Celý článek …

Pražský hrad: památka číslo 1

Pražský hrad - vstupní brána

Pražský hrad – vstupní brána
foto: Praha levně

Pražský hrad je národní kulturní památka nejvyšší kategorie. Hrad založil někdy kolem roku 880 přemyslovský kníže Bořivoj . Už od té doby, od zrození samostatného českého státu, je sídlem hlavy státu až do dnešních dnů. Jsou zde uschovány české korunovační klenoty a bylo zde pochováno mnoho významných panovníků, mezi nimi třeba Přemysl Otakar II. nebo Karel IV.

Podle Guinessovy knihy rekordů jde o největší souvislý hradní komplex na světě. Měří 570 metrů na délku a 128 m do šířky, zabírá plochu téměř 70 000 m². Je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jde o unikátní architektonický komplex, na kterém je vidět tisíciletý architektonický vývoj od umění románského až po novogotiku.
Celý článek …

Památky: Karlův most

Praha - Karlův most

Malá Strana při pohledu z Karlova mostu
foto: cs.wikipedia.org

Most dal postavit císař Karel IV. a počátky stavby jsou zahaleny tajemstvím. Základní kámen byl položen v roce 1357, v přesném datu se však kronikáři rozcházejí. Za pravděpodobný se považuje 9. červenec 1357, 5 hodin a 31 minut.

  • Karlův most se nejčastěji zmiňuje v souvislosti s architektem Petrem Parléřem, prvním stavitelem však možná však byl pražský kameník a měšťan Otto. každopádně jde o  druhý nejstarší dochovaný most v České republice (po mostu v Písku). Někdy v té době sice už spojoval pražské břehy první kamenný most Juditin, ten však zničila povodeň.
  • Karlův most spojuje Staré Město a Malou Stranu, je 516 m dlouhý a 9,5 m široký. Tvoří ho 16 oblouků. Po délce je třikrát zalomen a proti proudu nepatrně vypouklý.
  • Karlův most zdobí hned tři věže: Staroměstská, větší a menší Malostranská. Samotný most stojí na mlýnských kamenech, které jsou možná ještě podloženy rošty z dubových pilotů. Pilíře byly vyhloubeny 2,5 m pod dno řečiště.

Víte, že magický Karlův most drží pohromadě syrečky? Celý článek …

Praha: Kam vyrazit v sobotu třináctého?

Praha, Staromestský orloj, detail

foto: Praha levně

Sobota 13. června nabízí v Praze a okolí nezvykle pestrý program pro rodiny s dětmi. Nebudete vědět, kam dřív!

S Pionýrem můžete zažít Prahu plnou pověstí. Na výstavišti v Letňanech se zase vyřádí milovníci lega na rodinném festivalu Lego KidsFest. Mlsouny čeká v Dobřichovicích food festival Všechny chutě světa.

Do parku Portheimka v Praze 5 určitě vyrazí milovníci spisovatele Jakuba Arbesa. A po sedmé hodině večerní se můžete vydat na Pražskou muzejní noc.

Spousta zábavy pro celou rodinu od rána do rána, taková bude nastávající červnová sobota… Celý článek …

Praha ledová: Užijte si ji s Pionýrem!

Ledová Praha, Pionýr

foto: Pionýr

Už po patnácté pořádají Pionýr a nadace Dětem 3. tisíciletí akci Ledová Praha. O nastávajícím víkendu 30. 1. až 1. 2. budou moci děti s doprovodem navštívit v metropoli památky, muzea a další zajímavosti a zvýhodněné vstupné nebo dokonce zdarma.

Ten, kdo by chtěl Ledovou Prahu obejít celou, si udělá přes 40 zastávek. patří mezi ně například expozice Národního muzea jako Náprstkovo muzeum, Národní památník na Vítkově a České muzeum hudby, ale také Muzeum Policie ČR, Strahovský klášter, Staroměstská radnice, Muzeum pražských pověstí a strašidel, Loreta či Muzeum voskových figurín. Celý článek …

Signal festival už tento víkend!

foto: Signalfestival.com

foto: Signalfestival.com

Máte ještě dnešní a zítřejší noc, abyste si mohli užít festival světla Signal, který právě probíhá v ulicích Prahy. Představení jsou vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Vstup zdarma.

Co vás na festivalu čeká? Komentované prohlídky světelných instalací proběhnou pěšky, na kole i na vodě. Festivalová mapka pak zavede návštěvníky na Náplavku, přes Platnéřskou ulici k Vltavě, do Zítkových sadů, na Střelecký ostrov, na Ovocný trh nebo Palackého náměstí. Instalace ale nebudou chybět ani na Karlově mostě.

Důstojné budovy v barevném světle

Slavní světelní mágové z Austrálie, The Electric Canvas, vás provedou po stopách evoluce promítáním na průčelí Městské knihovny na Mariánském náměstí. Videomappingy čekají na návštěvníky také na  kostele svaté Ludmily na náměstí Míru, na paláci Kinských na Staroměstském náměstí a na Michnově paláci na Kampě, kde si podívanou budete moci vychutnat trojrozměrně  prostřednictvím barevných brýlí. Celý článek …

Malostranský hřbitov: Tajemné noční čtení

praha-malostransky-hrbitov-pesina-z-cechorodu

foto: Praha levně

Už tuto sobotu, 30. srpna, se uskuteční třetí tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově. Čtena budou díla, která se váží k příběhu katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Akce se koná od 21 hodin, hřbitov bude otevřen o půl hodiny dříve. V neděli 31. srpna se potom od 14 hodin uskuteční komentovaná vycházka. Akce připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů. Vstup na ně je zdarma.

Pro právě svatovítská katedrála?

Večer bude věnován vzpomínce na Václava Michala Pešinu, rytíře z Čechorodu, který je pohřben právě na Malostranském hřbitově a významně se zasloužil právě o novodobou dostavbu katedrály sv. Víta.

Autorem jeho náhrobku je Emanuel Max. Pešina zde klečí na levé noze před sv. Janem Nepomuckým, kterému podává knihu s nápisem „Dědictví sv. Jana Nepomuckého“. Jde o narážku na to, že kněz byl mimo jiné správcem stejnojmenné instituce, která vydávala kvalitní a levné české knihy. Celý článek …

Svatopetrské kování už tuto sobotu!

Svatopetrské kování, Praha 1

foto: svatopetrskekovani.cz

Už tuto sobotu, 20. září proběhne pod Petrskou věží v Praze 1 už 2. ročník Svatopetrského kování. Budete moci sledovat mistry řemesla při práci a také si nějaký pěkný výrobek koupit.

Byla to právě práce řemeslníků: zedníků, kameníků, štukatérů, řezbářů či kovářů, která během staletí vytvářela svérázný obraz Prahy. Dodnes zaznívají ve jménech ulic jako Zlatnická, Soukenická či Truhlářská ohlasy dávných řemesel. A mnohá z nich jsou stále živá.

Možná ale nebudete vědět, kam za nimi máte vyrazit. Petrská čtvrť sice leží přímo v centru mezi nábřežím a magistrálou, ale přes svou dávnou historii zůstala trochu zapomenutá. Celý článek …

Výstava z dávných temných časů

praha-u-kunstatu-in-spiro-ex-spiro-1

foto: Fler.cz

Působivou výstavu hostí v těchto dnech galerie U Kunštátů v Praze 1. Jmenuje se In spiro/Ex spiro/Nádech/Výdech a zachycuje ozvěny doby románské s obrazech, objektech a špercích.

„Roky jsem snila o skupinové výstavě volně inspirované středověkem, ale neznala jsem dostatek autorů, které by bylo vhodné pro toto téma oslovit,“ píše na fler.cz organizátorka výstavy Magdalena Urbanová, která se věnuje výrobě autorských smaltovaných šperků.

Autory, kteří se na výstavě podílejí, našla právě na tomto webu. A nevystavují spolu poprvé, takže dobře vědí, co chtějí. Celý článek …

Nejnavštěvovanější místa v ČR: ZOO, Hrad, aquapark

foto: Jiří Trojánek

Zoologické zahrady, některé památky a aquaparky – to jsou místa, která v ČR navštěvuje nejvíc turistů. Vede mezi nimi pražská ZOO, do které dorazilo dokonce i víc lidí než na Pražský hrad.

Jako třetí se na žebříčku překvapivě umístil Aquapalace Praha v Čestlicích. Na dalších třech místech se umístily pražské památky: Židovské muzeum, Národní muzeum a Staroměstská radnice.

Teprve na sedmém místě je liberecký aquapark Babylon a do TOP desítky se dostaly i tři zoologické zahrady: ZOO Plzeň, ZOO Dvůr Králové a ZOO Zlín (Lešná). Vyplynulo to z informací Agentury CzechTourism. Celý článek …

Česká královská koruna: fakta a mýty

Česká rálovská koruna
foto: cs.wikipedia.org

Královská koruna je vyrobena ze zlata vysoké ryzosti. Zdobí ji 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubín, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel.

Ohromující symbol království nechal pro svou korunovaci vyrobit Karel IV. v roce 1346, ještě v době, kdy byl pouze makrabětem moravským. Jeho pomazaná královská hlava musela unést 2,358 kg, tolik klenot váží.

Trn z Kristovy koruny?

Karel IV. ji věnoval patronu české země sv. Václavovi, na jehož lebce měla v chrámu sv. Víta spočívat. Sám se považoval za pouhého správce. Koruna pro něj měla symbolický význam, proto jí věnoval pozornost po celý život. Průběžně zdobil klenot nejcennějšími drahokamy, které se mu podařilo koupit. Poslední úpravy se datují do roku jeho smrti (1378).

Svatováclavská koruna tvarem navazuje na koruny Přemyslovců a  francouzských Kapetovců. Čelenku tvoří čtyři díly, z nichž každému dominuje velká lilie. Díly jsou spojeny dvěma příčnými páskami (kamárami). Vrchol koruny, kde se kamáry kříží, zdobí zlatý křížek se safírovou kamejí, v němž je prý uložen trn z koruny Ježíše Krista. Celý článek …

Památky: katedrála sv. Víta

Pražský hrad - katedrála sv. Víta

Katedrála sv. Víta
foto: Praha levně

Katedrála svatého Víta je snad nejznámějším svatostánkem české republiky. Zde byli korunováni čeští panovníci a mnoho jich zde bylo také pohřbeno. Zde jsou v korunní komoře bezpečně uloženy české korunovační klenoty.

Nejdřív stála na místě katedrály rotunda, kterou prý založil patron české země, sv. Václav. Poté ji nahradila bazilika, již začal v roce 1060 stavět kníže Spytihněv II. Zbytky obou staveb je vidět na 3. hradním nádvoří u odkrytých základů katedrály.

Katedrála sv. Víta je nejen svatostánek, jde také o jeden ze symbolů české státnosti. Stavět ji začal v roce 1344 císař Karel IV., dokončena do dnešní podoby (trojlodní katedrála s příčnou lodí, triforiem, třemi hlavními věžemi a věncem kaplí) byla ovšem o mnoho století později, v roce 1929.
Celý článek …

Památky: Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada - socha Diany

Vrtbovská zahrada – socha Diany
foto: wikipedia.org

Vrtbovská zahrada na Malé Straně v Praze je považovaná ze nejkrásnější svého druhu na sever od Alp. Unikátní barokní terasy, sochy a sousoší, vzrostlá, pečlivě pěstovaná zeleň – to vše z ní tvoří perlu mezi pražskými barokními zahradami

Vrtbovská zahrada se hrdě hlásí k italskému vlivu, jižní inspirace je však přetavena originálním českým pojetím do jedinečného, svébytného prostoru na svahu vrchu Petřína.

Minimální plocha, dispoziční nápaditost, suverénní zvládnutí prostoru a gradace hmoty, která se pne po jednotlivých stupních do svahu, působivé sochy a plastiky, pěstěná zeleň – to vše tvoří jedinečné, harmonické dílo.

Tento architektonický barokní skvost, ukrytý mezi malostranskými paláci,  je právem zapsaný na seznamu UNESCO.
Celý článek …

Nejznámější pražské věže

Panorama Prahy

Panorama Prahy

Zkusili jste je někdy spočítat? Trvalo by vám to pěkně dlouho! Podle informací Pražské informační služby jen těch největších pražských věží okolo pěti stovek.

Možná je to ovšem daleko víc. Když k tomu přidáte i nárožní věže pražských měšťanských domů a paláců, dojdete až k několika tisícům.

Co vlastně o  pražských věžích doopravdy víte? Které jsou nej-? Nejkrásnější, nejvyšší, nejstarší, nejzajímavější? A odkud je nejlepší výhled na metropoli? Celý článek …

Pověsti o pražských zvonech

Zvon Zikmund

Zvon Zikmund
foto: hobst.cz

Zvony byly odjakživa vděčnou součástí lidové magie, a tak není divu, že se k nim váže spousta legendy a pověstí.

Zvony se prý někdy chovaly jako lidé. Stalo se prý 29. listopadu 1378: „Život Karlův schyloval se k jeseni. Jedné noci listopadové zazněly z věží karlštejnských temné zvučné rázy zvonů. A zvonění neustávalo, mohutníc v jímavé kvílení. Zvoník karlštejnský, jenž držel právě v rukou klíče, strnul v úžasu a zůstal stát bez hlesu jako sloup. V domnění, že si tu zahrála náhoda nebo zlomyslnost, spěchal chvatně nahoru ke zvonici. Leč vystoupiv nahoru, uzřel jen zvony a jejich kovová srdce, houpající se smutečně odměřenými rázy. Byly to hrany Karlovy,“ píše kronikář v den, kdy zemřel císař římský a milovaný král český Karel IV. Celý článek …

Zimní Praha v obrazech

Zářivě bílá, čistá, tichá, zasněná. Tak vypadá zimní Praha očima umělecké fotografky Evy Javůrkové.

Eva sbírala zkušenosti v deníkách a společenských časopisech. Reportážní snímky ji však brzy přestaly uspokojovat, a tak se přeorientovala na uměleckou fotografii.

Eva Javůrková má za sebou velké reklamní kampaně pro významné české i zahraniční klienty. Komerční úspěch jí ale nestačil, potřebovala ho vyvážit smysluplnými aktivitami. Proto několik let vyučovala fotografii. Založila také neziskovou organizaci, která podporuje začínající umělce.

V posledních letech se Eva Javůrková soustředí na umělecké fotoobrazy a jejich precizní retuše, které jsou nedílnou součástí každého moderního interiéru. Životním koníčkem fotografky jsou však umělecké portréty.

Ateliérem Kellyana prošly zástupy celebrit, ale také obyčejných žen a dívek, které se před objektivem zkušené profesionálky mění v úžasné femme fatale. Přesvědčit se můžete ve článku Vyfoťte se jako bohyně! Eva je totiž neskutečný živel plný pozitivní energie a díky tomu dokáže i s amatérskými modelkami úplná kouzla. Celý článek …

Průhonický park na podzim

Všichni říkají, že nejkrásnější je Průhonický park koncem května, když rozkvetou rododendrony. Svůj půvab má ale i na podzim, v záplavě barevného listí.

Co nabízí tato půvabná památka UNESCO v měsíci říjnu?

V současné době probíhá výstava Entente Florale – Evropská kvetoucí sídla. Vidět ji můžete až do 19. října na velkém nádvoří před Průhonickým zámkem. Určitě vám poskytne mnoho inspirace, jak by mohla třeba i česká města vypadat, kdyby… A stačí tak málo, jen pár truhlíků a sazenic. Celý článek …

Festival světla Signal rozzáří Prahu

Tančící dům, Festival světla Signal

Praha se v letošním babím létě doslova rozzáří. Od 17. do 20. října zde totiž proběhne festival moderního audiovizuálního umění (light art) zvaný Signal, který hrou barevných světel a stínů oživí architektonické skvosty metropole.

Návštěvníky čeká úžasná podívaná v nevšední mystické atmosféře, kdy díky virtuální realitě a 3D stereoskopii budou mít pocit, že budovy před nimi mění tvar.

Praha Světlem oděná

Co návštěvníky Prahy čeká? Skupina 1024architekture z Francie rozsvítí pyramidou ze světelných kostek Staroměstské náměstí. Celý článek …

Dušičky na malostranském hřbitově

Náhrobek Leopolda Thun-Hohensteina

foto: cs.wikipedia.org

Malostranský hřbitov bývá pro veřejnost otevřený jen výjimečně. Na Dušičky v sobotu 2. listopadu však budete mít možnost si ho prohlédnout.

Od 15 hodin bude Malostranský hřbitov přístupný a návštěvníci dostanou příležitost uctít památku rozsvícením svíček u hrobů osobností, na které v letošním roce vzpomínáme v souvislosti s významným výročím jejich narození či úmrtí.

Jaký je program?

  • 15.00–16.00 hod. individuální procházka Malostranským hřbitovem
  • 16.00–17.00 hod. komentovaná procházka v menších skupinách s průvodci
  • 17.00–17.30 hod. průvod z kostela Nejsvětější Trojice vedený páterem ThDr. Lohelem
  • k hrobce premonstrátů, kde se pomodlí za všechny zemřelé
  • 17.30–18.30 hod. mše Svatá
  • 18.30–19.00 hod. individuální procházka svíčkami osvětleným hřbitovem
  • 19.00 uzamknutí

Celý článek …

Zítra je v Praze den zvoníků

Zvon Zikmund

Zvon Zikmund

Zítra se v Praze rozezní desítky pražských zvonů. V poslední dubnový den totiž slaví pražská arcidiecéze Den zvoníků.

V 15 hodin budou moci turisté v okolí hradčanské Lorety a hlavně na Loretánském náměstí vyslechnout slavnostní hru Radka Rejška na loretánských zvonech. Hraje se za každého počasí!

V rámci Dne zvoníků Arcidiecéze pražské potom proběhne malá slavnost v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Bude při ní pokřtěna i nová kniha Zvony a hodinové cimbály Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které požehná pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. Celý článek …

V pátek je Noc kostelů, pojďte za jejich tajemstvími

chram-sv-mikulase-v-noci

foto: Wikimedia

Posedět ve ztemnělém prostoru pod vznosnou klenbou, obdivovat dílo dávno mrtvých předků, dýchat tajemnou atmosféru svatyně, zaposlouchat se do vznosných tónů varhan… To všechno nabízí dnešní Noc kostelů.

V pátek 23. května, otevřou křesťanské chrámy a kostely v celé České republice své brány všem lidem. Využijte vzácnou příležitost a vydejte se na romantickou procházku.

Během letošní Noci kostelů se dostanete i na některá běžně nepřístupná místa: varhanní kůry, sakristie, věže, krypty, klášterní zahrady.

Víc než jen architektura

Noc kostelů je pozváním pro každého, aby bez ostychu a bez zábran vstoupil do křesťanských chrámů a mohl obdivovat jejich duchovní a umělecké bohatství. Nepůjde však jen o setkání s krásou architektury či výtvarného umění a hudby, ale současně také s tím, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů a co už po dva tisíce let do kostelů přivádí věřící. Celý článek …

Oslavte máj na Malostranském hřbitově

Praha: Malostranský hřbitov

foto: Praha levně

Oslavte rozkvetlé jaro na májovém hřbitově! Malostranský hřbitov na Smíchově zve v sobotu 31. května zájemce na Májové slavnosti.

Letos proběhne už šestý ročník, který je věnován zajímavé osobnosti zde pohřbené: poslednímu vládnoucímu pasovskému biskupovi a majiteli košířské usedlosti Cibulka Leopoldu Thun-Hohensteinovi.

V kostele i na hřbitově

Slavnosti zahájí duchovní správce farnosti Zdeněk Lohelius Klindera v kostele Nejsvětější Trojice.

Následovat bude vystoupení hornového dua Barbory Černé a Daniely Roubíčkové, v jejichž podání zazní hudba F. X. Thuriho a M. Wurma. Celý článek …

[CNW:Counter]