Adventní koncert Merry Stringmas

helena-strizkova-a-rudolf-merinsky

foto: Facebook

Hru se slovy Merry Stringmas asi rozluštíte snadno… Pokud ne, tak „string“ znamená anglicky struna – čeká vás tedy adventní koncert strunných nástrojů.

S „lutare“ to bude trochu složitější, ale ne o moc. Tvoří ho slovo „lute“ neboli loutna a „guitare“, tedy kytara. A právě tyto dva nástroje vám na koncertu zahrají.

Co mají společného?

Loutna i kytara mají struny, na které se brnká, hmatník, na který se hmatá, velmi starý původ a oba patří do velké rodiny strunných nástrojů, jenž mají předky už ve starověku. Liší se však tvarem, počtem strun a technikou tvorby tónu.

Ale hlavně časem. Tyto nástroje se vlastně nikdy nesetkaly. V době, kdy se jeden probouzí k životu, druhý pomalu usíná. Jestliže k sobě historicky nepatří, proč je tedy spojovat? Celý článek …

Pražské kluby: kde se dobře paří?

Praha 7, Cross Club

Alternativní Cross Club
foto: Praha levně

Cross Club

Klub Cross leží kousek od stanice metra Nádraží Holešovice v Praze 7. Výtvarník František Sádra Chmelík mu svou výzdobou z kovových plastik dodal futuristický design. Působivé kinetické plastiky vyrobené z kovového šrotu jsou stejně unikátní jako kulturní scéna klubu. Pořádná pařba vás tu nemine.

Ta postihuje snad všechny nemainstreamové hudební žánry: techno, dubu, dubstep, breakbeat, drum and bass, reggae, ska, punk, rockabilly, world music. Prostor v klubu mají také mladé divadelní soubory, autorská čtení, cestovatelské besedy, kinematografie a dokonce odpolední divadelní představení pro děti. To vše za minimální vstupné či zcela zdarma. Stejně tak ceny na barech za pití i jídlo jsou v rozumných cenových hladinách. Celý článek …

Swingová tančírna v Národním divadle

Swingová tančírna

foto: swingovatancirna.cz

Nová scéna Národního divadla zve všechny do stylové swingové tančírny. A co víc, vyplatí se vám obléci do dobového – nejlépe oblečený elegán či elegánka totiž vyhraje 10 000 korun.

Electro swing, to je řeka pramenící v prapočátku moderní taneční hudby, v dobách slavných tančíren Savoy nebo Cotton Club, v první polovině minulého století. Jeho dnešní obliba v Londýně, Paříži a dalších západoevropských městech je jasným znamením, že si teče vlastní cestou. Starý dobrý jazz, swing nebo tango se vlévá do zvuků a tempa dnešních klubů. A tak vlastně dáváme ožít šlágrům starých tanečních bigbandů v nové podobě. Celý článek …

Vinný šenk Vrbovec: Přestěhováno!

Vinný šenk Vrbovec

Vinný šenk Vrbovec
foto: Praha levná

Ve Skořepce pár kroků od Václavského náměstí najdete velmi příjemný Vinný šenk Vrbovec. Pokud máte rádi dobré víno, určitě se vám vyplatí alespoň na skleničku zaskočit.

Zásobuje ho vinařství Waldberg, které sídlí v jihomoravské obci Vrbovec poblíž rakouské hranice. Jeho specialitou je veltlín a sauvignon, ale neuděláte chybu ani výběrem červeného svatovavřineckého.

Původně maličká místnost v dolní části Václavského náměstí, kde jste mohli na stojáka dostat rozlévané sudové víno z Moravy, se přestěhovala o kousek dál a nabízí nyní pohodlnější sezení, příjemné zázemí a nevtíravou hudbu, při níž se dá příjmeně konverzovat. Hlavně ale rozšířila nabídku o kvalitní přívlastková a archivní vína. Celý článek …

Jaká budou Svatomartinská vína 2013?

foto: svatomartinskevino.cz

Moravská odpověď na Beaujolais Nouveau: to je Svatomartinské víno. V pondělí 11. listopadu ho budeme slavnostně otevírat už podeváté. Co všechno o Svatomartinském víně víte?

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat osobitý charakter. Je to vlastně taková možnost seznámení se s novým ročníkem.

Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (červená a růžová vína) a od roku 2013 nově Zweigeltrebe (růžová vína). Celý článek …

Iva Bittová vystoupí na Dobešce

Iva Bittová

foto: cs.wikipedia.org

Už za týden, v pondělí 17. června, přivítá pražské kulturní centrum Dobeška vzácného hosta. Spolu s triem Bardolíno tam vystoupí zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová.

Užijte si neobvyklé spojení talentovaných umělců ve vystoupení, které se hned tak neuvidí!

Iva: talent na všechno

Iva Bittová je přímo předurčena k žánrové pestrosti. Její tatínek Koloman Bitto pochází z jižního Slovenska a byl to známý romský muzikant, maminka Ludmila se narodila na Slovácku a učila v mateřské školce. Ona sama vystudovala zpěv a hru na housle na brněnské konzervatoři. Celý článek …

[CNW:Counter]