Výstava z dávných temných časů

praha-u-kunstatu-in-spiro-ex-spiro-1

foto: Fler.cz

Působivou výstavu hostí v těchto dnech galerie U Kunštátů v Praze 1. Jmenuje se In spiro/Ex spiro/Nádech/Výdech a zachycuje ozvěny doby románské s obrazech, objektech a špercích.

„Roky jsem snila o skupinové výstavě volně inspirované středověkem, ale neznala jsem dostatek autorů, které by bylo vhodné pro toto téma oslovit,“ píše na fler.cz organizátorka výstavy Magdalena Urbanová, která se věnuje výrobě autorských smaltovaných šperků.

Autory, kteří se na výstavě podílejí, našla právě na tomto webu. A nevystavují spolu poprvé, takže dobře vědí, co chtějí.

Nehrajeme si na středověk

„Nechtěli jsme výstavu, která by prezentovala repliky, nebo si na středověk hrála způsobem běžným dnes na řadě hradů. Žijeme v jiné době a nikdy se do lidí středověku zcela vcítit nedokážeme, pouze můžeme pozůstatky této doby na sebe nechat působit a třeba pod vlivem těchto osobních dojmů něco vlastního vytvořit,“ charakterizuje výtvarnice společný záměr.

Naše tipy na kulturu:

Poklady v románském sklepení

A ten se dokonale povedl. Expozice nabízí dřevo, kámen i kov, akrylem malovanou jutu, smalt a keramiku, to vše zpracované do tvaru šperků, soch, tapisérií či nábytku. Najdete na ní originální šperky s polodrahokamy (Petr Uhlíř Měďák), keramickou sochu draka Urobora požírajícího svůj vlastní ocas v gnostické symbolice nekonečného návratu od konce k začátku (Alena Šumová), smaltovaný bestiář (Magdalena Urbanová), dřevěný trůn (Magdalena Mézlová) a mnoho dalších exponátů, které dýchají vzpomínkami na dávné temné časy. Obdivovat můžete třeba Geberiovu parfumerii, ve které lze doopravdy přivonět k flakónkům ze starého skla plným dávných vůní.

Dojem z výstavy ještě umocňuje celý prostor, kde se koná. Nachází se totiž v románském sklepení paláce pánů z Kunštátu, k nimž patřil i český král Jiří z Poděbrad. Ten také v domě přebýval, než přesídlil na Pražský hrad. A když už na výstavě budete, mrkněte se až do poslední místnosti. Rakev, která je tam instalovaná, sice nepatří k výstavě – slouží ke strašení turistů při nočních prohlídkách podzemí paláce – ale svou připomínkou křehké smrtelnosti ke středověku také docela dobře pasuje.

Výstava In spiro/Ex spiro/Nádech/Výdech potrvá do 30. dubna. Otevřeno je denně od 11 do 19 hodin. Podívejte se, jak to na ní vypadá:

foto: fler.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]