Už dnes: Balón vzlétne přímo z centra Prahy!

praha-vystava-balony-jindrisska-vez

zdroj: Jindřišská věž

Z pražského Senovážného náměstí se v pátek 4. dubna vznese k nebi majestátní balón.

Nezvyklá podívaná má upozornit na otevření výstavy k 230. výročí balonového létání nad Prahou, která se koná v nedaleké Jindřišské věži.

Kolemjdoucí čeká skoro stejná podívaná jako před sto lety: „Vzhůru k výšinám!“ zavelí kapitán balonu před startem a mohutná, ale koule s křehkou konstrukcí naplněnou plynem se za potlesku přihlížejících důstojně vznese až k oblakům.

Je až s podivem, jak stejný je scénář vzletu balonu tehdy a dnes…

Dnešní program

  • 16.00 zahájení kapela Pouličníci
  • 16.30 úvodní slovo
  • 17.00 příjezd rychtáře v kočáře
  • 18.00 vzlet balónu (za příznivého počasí)
  • 18.30 ukončení kapela Pouličníci

230 let pokusů

Unikátní soubor nejzajímavějších okamžiků české balonové vzduchoplavby od jejích prvopočátků po současnost uceleně mapuje dvě staletí historie. První experimenty s malými létajícími balony v Praze totiž začaly už před 230 lety. Před 110 lety potom vzlétl k nebesům  balon Praha s kapitánem vzduchoplavby Františkem Hůlkou z pražského Výstaviště.

I tyto momenty najdete na fotografiích a dobových dokumentech. A také mnohé další: balónové artefakty, první vzduchoplavecké krůčky, odvážné výstupy, hrdinství a oběti obdivovaných, ale též zatracovaných mužů a žen.

Naše tipy na víkend:

Poznání vznešeného vznášení

V jednom prostoru jsou nahromaděny a uspořádány všechny důležité okamžiky fenoménu vzduchoplavby: vynálezy, slepé uličky, jednotlivá lana, přístroje i velké myšlenky, které překročily mantinely poznání. Poznání, jenž měnilo sen ve skutečnost vznešeného vznášení…

„Věřím, že výstava bude lákadlem pro celé rodiny. Vždyť kdo někdy netoužil vzlétnout k oblakům,“ láká návštěvníky kastelánka Jindřišské věže Lucie Dolfi. Tak co, půjdete se podívat? Výstava bude otevřená od 4. dubna do 14. srpna.

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]