Pražský DinoPark: Co možná nevíte o dinousarech

Dinopark Praha, edaphosaurus

Dinopark Praha, edaphosaurus

Nebudou se děti v DinoParku bát? Pohledu na tyrannosaura s vyceněnými zuby možná těm menším trochu strachu nažene, ale jen zpočátku. Rychle se otřepou a potom si budou svou cestu pravěkem skvěle užívat.

Dopřejte jim tu zábavu: už 23. března se po zimní přestávce znovu otevřou brány DinoParku, na střeše obchodního centra Galerie Harfa v Praze 9. Věrné makety pravěkých ještěrů, atmosféra tajemných druhohor plná zvukových a světelných efektů, paleontologické pískoviště a kino poskytující iluzi trojrozměrného prostoru – to vše umožní rodičům strávit báječných pár hodin se svými potomky a poučit je o vývoji života na planetě Zemi.

Zabavit a poučit

Určitě by se ale měli na návštěvu Dinoparku připravit, aby mohli svým dětem vysvětlit zajímavá fakta o pravěku. Víte třeba, že…

  • největším opeřeným dinosaurem byl gigantoraptor?
  • nejpodivnější dinosaurus se jmenuje microraptor gui a měl čtyři křídla?
  • největším býložravcem nebyl brontosaurus, ale téměř neznámý amphicoelias? Ten dosahoval délky i přes 50 m.

Moc chytří nebyli

Řekněme si to na rovinu – pravěcí ještěři moc chytří nebyli. Za měřítko jejich inteligence stanovili vědci EQ neboli encefalinační kvocient jejich blízkého příbuzného – krokodýla. Jak dinosauři ve srovnání s ním dopadli?

Zřejmě nejhloupější byli velcí býložraví sauropodi. Vezmeme-li jako východisko, že EQ krokodýla = 1, dosahovalo EQ sauropodů 0,2 – 0,6. O něco lépe na tom byl stegosaurus. Ale ani jemu mozek o velikosti vlašského ořechu patrně neumožňoval více než pouhé ovládání těla. Velcí draví tyrannosauři mají EQ nejbližší krokodýlům, pohybuje se okolo 1.

Mezi nejchytřejší dinosaury patřili mazaní raptoři, kteří lovili ve smečkách. Jejich EQ dosahovalo až 8,6 bodů. A vítězem v inteligenčním srovnání se stál opeřený malý dinosaurus Bambiraptor feinbergorum s EQ až 13,8. Pro srovnání je ovšem nutné dodat, že v podstatě všichni dnešní ptáci jsou chytřejší než tento nejbystřejší dinosaurus.

zdroj a foto: dinopark.cz

Nevíte kam o víkendu s dětmi vyrazit? Máme pro vás horké tipy!

Nejkrásnější pražské atrakce: Děti tam vydrží hodiny

Pojďte si hrát do vikýřů Malostranské besedy

Aguapalace Praha: největší bazén ve střední Evropě

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]