Oslavte máj na Malostranském hřbitově

Praha: Malostranský hřbitov

foto: Praha levně

Oslavte rozkvetlé jaro na májovém hřbitově! Malostranský hřbitov na Smíchově zve v sobotu 31. května zájemce na Májové slavnosti.

Letos proběhne už šestý ročník, který je věnován zajímavé osobnosti zde pohřbené: poslednímu vládnoucímu pasovskému biskupovi a majiteli košířské usedlosti Cibulka Leopoldu Thun-Hohensteinovi.

V kostele i na hřbitově

Slavnosti zahájí duchovní správce farnosti Zdeněk Lohelius Klindera v kostele Nejsvětější Trojice.

Následovat bude vystoupení hornového dua Barbory Černé a Daniely Roubíčkové, v jejichž podání zazní hudba F. X. Thuriho a M. Wurma.

S  životními osudy biskupova Thun-Hohensteina a historií jeho monumentálního náhrobku, který náleží k největším litinovým dílům svého druhu v Evropě, seznámí návštěvníky průvodci v rámci komentovaných prohlídek celého hřbitova. Nově je připravena i naučná stezka, která představí čtyřicet nejvýznamnějších osobností, které jsou na hřbitově uloženy.

Dopravní spojení: metro B Anděl, dále tramají č. 9, 10 a 16 do zastávky Bertramka. Vchod do kostela z Plzeňské ulice.

Vstupné: zdarma

Zajímá vás hřbitov? Doporučujeme:

foto: Praha levně

Náhrobek Leopolda Thun-Hohensteina
foto: Praha levně

Co nabízí program

  • 14.00 – 14.20 hod. kostel nejsvětější Trojice: projev a hudební vystoupení Hornového dua
  • 14.30 – 15.00 hod. před kostelem krátký projev zástupců hlavních pořadatelů
  • 15.00 – 17.00 hod. skupinové procházky s odborným výkladem

Více o hřbitovu

Místo, kde se nyní nachází Malostranský hřbitov, bylo původně vinicí vybranou v roce 1680 k pohřbívání obětí morových epidemií. Za vlády Josefa II. pak byl někdejší smíchovský morový hřbitov oficiálně ustanoven za místo posledního odpočinku obyvatel Malé Strany, Hradčan a Smíchova.

S myšlenkou květnových slavností, které měly uctít památku obětí napoleonských válek, přišel v roce 1807 malíř a spisovatel Václav František Veleba. Z církevních svátků se posléze staly světské měšťanské slavnosti, velebící jarní přírodu a vzkříšení.

Malostranský hřbitov postupně přestával vyhovovat podmínkám rozrůstajícího se města, a proto ho v roce 1884 zrušili. Od té doby chátrá. Na počátku 20. století hrozila památce likvidace, které zabránila iniciativa tehdejší kulturní a vědecké obce v čele s Jakubem Arbesem, Aloisem Jiráskem či Maxem Švabinským. V roce 1958 byl pak hřbitov i s kostelem Nejsvětější Trojice prohlášen kulturní památkou.

zdroj: malostranskyhrbitov.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]