Praha: tipy, jak využít volný čas

Praha - Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí
foto: Praha levně

Praha nabízí turistům spoustu možností: můžete si prohlížet památiky chráněné UNESCO, zkoušet který hospoda má nejlepší pivo, ochutnávat české speciality…

Praha nabízí turistům spoustu možností, jak trávit volný čas: zábavu, odpočinek, poučení i putování za rekordy. Můžete se toulat úzkými uličkami, prohlížet ojedinělé památky, pozvat dámu svého srdce do pěnivé pivní kádě a potom s ní odpočívat na voňavé slámě potažené bělostným prostěradlem. Pražské cukrárny vám nabídnou báječné zákusky, některé hospody zase pěkně prorostlý bůček. V Praze si také můžete užít svatbu v pohádkové zahradě plné barokních soch. Inspirujte se, jak strávit den, kam vyrazit večer a kam na víkend, kde se dobře vyspíte, najíte či napijete!

Jdeme na pívo!

Které pivo je nejlepší? Gambrinus? Plzeň? Velkopopovický kozel? Všechny jsou skvělá. To ale nestačí, hospodský také o ně musí dobře pečovat., aby se kvalita plně projevila. Pokud denně nepropláchne trubky, získá nakyslou močku podezřelého zápachu. kde se tedy o pivo dobře starají? Poradíme vám, kam na něj vyrazit!

Staroměstský orloj, jeden z nejkrásnějších

Praha - Staroměstský orloj

Staroměstský orloj
foto: cs.wikipedia.org

Pražský orloj z roku 1410 patří k nejlépe zachovaným. A určitě je nejkrásnější. Ukazuje všechny možné časy, astronomické cykly, polohu Slunce a Měsíce, svátky křesťanského kalendáře. Sochařská výzdoba pochází z dílen kamenické huti slavného Petra Parléře, největší atrakci však představují dřevěné sochy, z nichž jsou některé pohyblivé.

Vždy v devět hodin ráno se vydají apoštolové na promenádu a shlížejí na davy turistů okýnky, umístěnými nad astronomickým ciferníkem. Smrtka tahá za provaz umíráčku a kyne Turkovi s loutnou, představujícímu světské rozkoše, že nastal jeho čas. Ten děsivé pozvání odmítá horlivým kroucením hlavy. Lakomec potřásá měšcem a hrozí rukou případným zlodějům, Marnivec se shlíží v zrcadle. Po uzavření okýnek zamává kohout křídly, zakokrhá a hodiny na věži začnou odbíjet…

Působivé divadlo se opakuje každou hodinu až do devíti večer a vy si ho prostě nemůžete nechat ujít – stejně jako procházku po Karlově mostě, kde přímo pohlédnete do kamenných tváří dalších světců a symbolických postav, či prohlídku Starého židovského hřbitova, kde se ve stínu stromů na sebe vrství náhrobky staré 600 let. Prozkoumejte pražské památky a záhady!

Kryštofovo údolí, husa

Pečená husa v penzionu U Uhlířů
foto: Praha levně

Kouzlo české kuchyně

Víte, proč jsou Češi druhým nejtlustším národem světa? Protože Češky skvěle vaří! A není to žádná dieta – česká kuchyně používá poctivé máslo a sádlo, proto všem tak chutná. Z českých specialit doporučujeme vyzkoušet dršťkovou polévku nebo bramboračku s hříbky, klasické vepřo-knedlo-zelo neboli vepřovou pečeni s houskovým knedlíkem a se zelím, pečenou kachnu s bramborovým knedlíkem a červeným zelím, hovězí guláš s houskovým knedlíkem, vepřový řízek s bramborovým salátem a jako sladkou tečku švestkové knedlíky s tvarohem… Ve kterých pražských restauracích si opravdu pochutnáte?

Rozjeďte to v klubu!

Každý Čech je prý muzikant. To je možná trchu nadnesení, nicméně Praha opravdu skvělou hudbu nabízí. A nejen prolůuloum klasiku. Máte raději jazz, rock, blues či folk? Potřebujete slyšet pořádné techno, punk nebo jinou alternativu? Praha nabízí hudbu všeho druhu, vybere si opravdu každý.

Sladký svět cukráren

Pražský život je sladký, a co teprve když si ho trochu osladíte! Mnoho cukráren se může pochlubit tradicí, která sahá až do dob první Československé republiky. A k výbornému zákusku patří i dobrá káva. Kde vám ji nabídnou?

Toulání pražskými zákoutími!

Praha, Malá Strana, Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada na Malé Straně
foto: cs.wikipedia.org

Toužíte po stinném tichu? Uvnitř bloků domů na Malé Straně najdete skrytý kus Itálie! Jmenuje se Vrtbovská zahrada a jde o architektonický skvost zapsaný na seznamu UNESCO. Barokní terasy citlivě skloubené se zelení a okolním terénem nabídnou skrytá, malebná zákoutí, odkud se vám ani nebude chtít odejít.

Milujtete Franze Kafku? Vydejte se po jeho stopách! Možná pochopíte, proč byl slavný spisovatel tak rozpolcený. Kafkova socha totiž představuje vlastně osoby dvě: samotný spisovatel sedí na ramenou prázdnému, běžícímu obleku… Bronzová plastika stojí poblíž Španělské synagogy, kde vede hranice mezi křesťanským a židovským městem.

Chcete se jen tak toulat? Vydejte se na Nový svět. Tento krásný koutek Prahy plná křivolakých uliček leží kousek od Pražského hradu a přímo dýchá vzpomínkami na dobu, kdy městem ještě zvonily meče a podkovy. Jste unaveni z procházek? Vydejte se na kole na výlet po cyklostezkách podél řeky Vltavy. Nebo si vlezte si do voňavé kádě plné pivních kvasinek! Kam zamířit na toulkách Prahou?

Kde se levně vyspat?

Soukromé byty, luxusní kempy, příměstské farmy či paláce v centru – tam všude najdete ubytování v ceně od 5 do 35 EUR. Pokud víte jak a kam, najdete za 12 – 35 EUR (podle počtu osob) klidné zázemí v soukromém renovovaném bytě přímo v centru města. Nemáte-li předsudky proti kempům, můžete vyzkoušet třeba útulný autokemp Trojská, zřízený v soukromé zahradě v malebné a tiché části Prahy 7, vzdálené pouhých 10 minut od pražské zoo a Trojského zámku. Doprava do centra tramvají 15 minut. Pokud vám nevadí trochu delší cesta do centra, můžete ocenit pohodlí venkova za pouhých 12 EUR na farmě v Třebonicích s místním pivovarem a bohatou nabídkou českých piv. Toužíte bydlet přímo v centru? Za 11-34 EUR najdete zázemí v nově renovovaném hostelu přímo na Malostranském náměstí! Nevadí vám společná ložnice pro 10 lidí? Pak vás noc přímo v centru na Malé Straně najde na pouhých 5 EUR! Kde najdete v Praze levné ubytování?

Za Prahou je také krásně

Zubrnice: selský skazen

Zubrnice: selský skazen
foto: Praha levně

Chcete strávit víkend nebo třeba jen jeden den mimo hlavní město? Zamířit můžete třeba na Zbiroh, starobylý hrad zabudovaný přímo do buližníkové skály a později přestavěný na renesanční zámek, jehož studna patří hloubkou 164 m mezi nejhlubší v Evropě. Říká se, že  v ní nacisté těsně před koncem války ukryli slavnou Jantarovou komnatu…

Jestliže fandíte bizarní krajině, okouzlí vás chráněná oblast Kokořínsko s pískovcovými útvary neuvěřitelných tvarů, hrázděnými domky a tajemnými smírčími kříži na místě dávných vražd. Cestou se pak můžete vykoupat v půvabném, čistém Máchově jezeře, nad kterým se tyčí mohutný starobylý hrad Bezděz.

Máte rádi temný středověk? Určitě se vám bude líbit na hradě Točníku! Miloval ho i králVáclav IV., který v okolních lesích rád lovil. I vy si tady můžete v létě užít rytířské turnaje na koních, hudební festival, poutní mši nebo netopýří večírek pro rodiny s dětmi.

Jste-li doma v 18. století, vydejte se do západních Čech: Plaský klášter a muzeum Mariánská Týnice  vám nabídnou přímo barokní orgie. Tipy na výlet po ČR!

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]