Svatopetrské kování už tuto sobotu!

Svatopetrské kování, Praha 1

foto: svatopetrskekovani.cz

Už tuto sobotu, 20. září proběhne pod Petrskou věží v Praze 1 už 2. ročník Svatopetrského kování. Budete moci sledovat mistry řemesla při práci a také si nějaký pěkný výrobek koupit.

Byla to právě práce řemeslníků: zedníků, kameníků, štukatérů, řezbářů či kovářů, která během staletí vytvářela svérázný obraz Prahy. Dodnes zaznívají ve jménech ulic jako Zlatnická, Soukenická či Truhlářská ohlasy dávných řemesel. A mnohá z nich jsou stále živá.

Možná ale nebudete vědět, kam za nimi máte vyrazit. Petrská čtvrť sice leží přímo v centru mezi nábřežím a magistrálou, ale přes svou dávnou historii zůstala trochu zapomenutá. Najdete ji, když se vydáte za obchodní dům Bílá labuť kousek od metra Florenc. Jejím srdcem je kostel sv. Petra na Poříčí, který svými románskými základy patří z nejstarším v Praze. V jeho sousedství potom stojí pozdně gotická chrámová zvonice zvaná Petrská věž a inspirovaná vznosnými italskými campanillami.

Mistři černého řemesla

A právě ve stínu těchto památek si budete moci užít pohled na šikovné a silné ruce kovářů. Během celého dne se při práci na kovadlinách vystřídají přes tři desítky mistrů železa z celé republiky. Kování drobné, ale náročné plastiky předvedou umělečtí kováři Pavel Révay a Petr Voříšek. Zpracování damascénské oceli divákům přiblíží umělecký kovář Ondřej Piskáček s kolegy ze zbrojířské firmy Arma Epona. A pokud si návštěvník bude chtít tradiční černé řemeslo sám vyzkoušet, je jedna kovadlina připravena právě pro něj.

Podívejte, jak to na Svatopetrském kování vypadalo loni:

Přehlídku uměleckého kovářství doprovodí výstava v Galerii KusKovu v přilehlé ulici Biskupský dvůr. Svou současnou figurální tvorbu na ní představí sochař Igor Kitzberger. Možná vás tam zaujmou také artefakty z kovu a skla, pocházející z dílny studentů VŠUP  v Praze.

Kovaná díla pak najdou návštěvníci na výstavních plochách pod širým nebem i u stánků. Ke zhlédnutí budou vybrané práce umělců a uměleckých kovářů Jiřího Merčáka, Milana Michny, Vítězslava Stoklasy staršího i mladšího, Václava Dvořáka a mnoha dalších. Svatopetrské kování proběhne od 10 do 19 hodin.
svatopetrske-kovani-kovar

Naše tipy

Tradice Hefaistonu

Svatopetrské kování navazuje na tradici kovářských setkání u nás i v Evropě. Příkladem se mu stal Hefaiston, setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýně 2013. Jak to na hradě vypadá, se můžete podívat ve článku Strašlivé pověsti o hradu Helfštýně.

Obdobných akcí, i když třeba ne s tak bohatou tradicí, najdte v ČR celou řadu, třeba Brtnické kovadliny, Svinařské řetězení, Hamernický den v Dobřívu nebo kování v Bečově nad Teplou. Cílem všech těchto akcí je prezentovat tradiční a umělecké řemeslo v době, kdy nezaškodí si připomenout, že česká řemeslná zručnost bývala ve světě vyhledávána a ceněna.

zdroj a foto: svatopetrskekovani.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]