Jaká budou Svatomartinská vína 2013?

foto: svatomartinskevino.cz

Moravská odpověď na Beaujolais Nouveau: to je Svatomartinské víno. V pondělí 11. listopadu ho budeme slavnostně otevírat už podeváté. Co všechno o Svatomartinském víně víte?

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat osobitý charakter. Je to vlastně taková možnost seznámení se s novým ročníkem.

Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (červená a růžová vína) a od roku 2013 nově Zweigeltrebe (růžová vína). Tyto odrůdy byly vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají dříve, takže nabízejí včas potřebnou kvalitu hroznů. Svatomartinská vína mohou být odrůdová i cuvée vyrobené z více odrůd.

Více o víně v Praze:

Jaký je ročník 2013?

Množství sklizených hroznů bude na úrovni desetiletého průměru. Velký problém byl s padlím révovým a houbovými chorobami, na které museli vinaři rychle reagovat. Průběh zářijového počasí zpozdil, ale zvýšil kvalitu hroznů. Ty mají o něco nižší obsah cukrů, takže můžeme očekávat více přívlastkových vín v kategorii kabinetů. Celkově letošní ročník nabídne spíš vína svěží, lehčí a příjemně aromatická. Jejich ceny by měly kopírovat loňský rok.

A proč právě svatý Martin?

Jde o sv. Martina z Tours – právě toho, který se rozdělil o svůj plášť se žebrákem a jenž často přijíždí s prvním sněhem na bílém koni. Podle pověsti se prý zdráhal přijmout biskupský úřad a raději se ukryl do hejna hus. Ty ho ovšem svým kejháním prozradily, takže musel poctu přijmout – a ony se za trest dostaly na talíře hodovníků v podobě voňavé pečínky.

Biskup Martin zemřel 8. listopadu roku 397 při jedné z pastoračních cest v Candes. Pohřben byl o 3 dny později, proto se jeho svátek slaví 11. listopadu. Jeho jméno se vyskytuje v názvu 4 603 kostelů a kaplí po celém světě. Jen v České republice je jich 145.

zdroj a foto: svatomartinskevino.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]