Iva Bittová vystoupí na Dobešce

Iva Bittová

foto: cs.wikipedia.org

Už za týden, v pondělí 17. června, přivítá pražské kulturní centrum Dobeška vzácného hosta. Spolu s triem Bardolíno tam vystoupí zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová.

Užijte si neobvyklé spojení talentovaných umělců ve vystoupení, které se hned tak neuvidí!

Iva: talent na všechno

Iva Bittová je přímo předurčena k žánrové pestrosti. Její tatínek Koloman Bitto pochází z jižního Slovenska a byl to známý romský muzikant, maminka Ludmila se narodila na Slovácku a učila v mateřské školce. Ona sama vystudovala zpěv a hru na housle na brněnské konzervatoři.

Prošla mnoha hudebními žánry od vlastních interpretací lidových písní přes experimentální jazz a rock až po klasickou hudbu. Hostovala dokonce v prestižní newyorské Carnegie Hall, kde vystoupila jako Elvíra v Mozartově opeře Don Giovanni. Dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Housle ji provázejí a usměrňují ji celý život, obtížná technická cvičení jí dodávají řád, jistotu, a odhalují její vnitřní pochybnosti. Její komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu.

K tomu všemu stíhá i divadlo. Od roku 1978 byla členkou Divadla na provázku (dnes Husa na provázku), kde vynikla v roli Eržiky ve hře Balada pro banditu, která byla také zfilmovaná. V poslední době si zahrála i ve dvou známých filmech: ve snímku Želary režiséra Ondřeje Trojana a hlavní roli ve filmu Tajnosti režisérky Alice Nellis.

Bardolíno

Bardolíno: zleva Pavel, Margit, Camilo

Bardolíno: radost z muzicírování

Na vystoupení zazní autorské skladby nejen Ivy Bittové, ale také členů tria Bardolíno. Skupina hraje ve složení Pavel Fischer, Margit Klepáčová a Camilo Caller. Pavel Fischer je autor, který se přirozeně pohybuje mezi vážnou hudbou a folklórem. Vedle sebe má temperamentní Margit Klepáčovou, jež virtuózní hrou na violoncello, barevným zpěvem a nepřehlédnutelným autorským vkladem vytváří ve dvojici silný ženský protipól. Trojici potom doplňuje perkusista Camilo Caller.

Radost z muzicírování, odvaha pustit se do něčeho nového, nadšení a nakažlivý výsledek zpěvu i hry, překračování žánrových hranic… To je hned několik důvodů, proč si poslechnout uskupení s tajuplným názvem Bardolíno.

Naše tipy

Máte rádi alternativní hudbu? Zkuste Cross Club!

Krymská: Ulice, kde to fakt žije – kulturou, uměním, hudbou

 

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]