V pátek je Noc kostelů, pojďte za jejich tajemstvími

chram-sv-mikulase-v-noci

foto: Wikimedia

Posedět ve ztemnělém prostoru pod vznosnou klenbou, obdivovat dílo dávno mrtvých předků, dýchat tajemnou atmosféru svatyně, zaposlouchat se do vznosných tónů varhan… To všechno nabízí dnešní Noc kostelů.

V pátek 23. května, otevřou křesťanské chrámy a kostely v celé České republice své brány všem lidem. Využijte vzácnou příležitost a vydejte se na romantickou procházku.

Během letošní Noci kostelů se dostanete i na některá běžně nepřístupná místa: varhanní kůry, sakristie, věže, krypty, klášterní zahrady.

Víc než jen architektura

Noc kostelů je pozváním pro každého, aby bez ostychu a bez zábran vstoupil do křesťanských chrámů a mohl obdivovat jejich duchovní a umělecké bohatství. Nepůjde však jen o setkání s krásou architektury či výtvarného umění a hudby, ale současně také s tím, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů a co už po dva tisíce let do kostelů přivádí věřící.

„Tato noc může být připomínkou velikonoční noci, noci osvobození a noci světla, které dává možnost nalézt a porozumět smyslu vesmíru a života každého z nás. Více než já vám poví architektura a umění, které po věky hovoří k návštěvníkům kostelů,“ zve pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

Cílem letošní akce ovšem není jen přilákat návštěvníky. Jde o to představit lidem podstatu křesťanství, která nespočívá ve vnějších obřadech, symbolech ani gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se v kostelech shromažďují. Součástí programu proto budou i mše, pobožnosti, modlitby, rozjímání či meditace. Některé kostely (třeba sv. Ignáce na Novém Městě) nabídnou také možnost rozhovoru s duchovním.

Kam vyrazit? Nejkrásnější pražské kostely najdete ZDE.

Podívejte se na nejkrásnější pražské chrámy a kostely:

Nápad, jenž zaujal i nevěřící

Nápad pozvat v nezvyklou hodinu do kostela úplně každého se zrodil v roce 2005 v Rakousku. Od té doby se myšlenka šíří po celé Evropě. Jen v ČR se loni do akce zapojilo více než 1200 kostelů, které zaznamenaly přes 400 000 návštěvnických vstupů.

Náš tip: Které kostely budou otevřené v Praze a co mají na programu?

Také letos čeká na návštěvníky zajímavý program. Kromě prohlídek kostelů s průvodcem vedoucích i do míst, kam se běžně nedostanete, na varhanní kůry, do sakristií či kryt. Čekají vás varhanní koncerty, přednášky, divadelní vystoupení, ale také třeba módní přehlídka talárů nebo přespání v kostele.

zdroj: nockostelu.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]