Česká královská koruna: fakta a mýty

Česká rálovská koruna
foto: cs.wikipedia.org

Královská koruna je vyrobena ze zlata vysoké ryzosti. Zdobí ji 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubín, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel.

Ohromující symbol království nechal pro svou korunovaci vyrobit Karel IV. v roce 1346, ještě v době, kdy byl pouze makrabětem moravským. Jeho pomazaná královská hlava musela unést 2,358 kg, tolik klenot váží.

Trn z Kristovy koruny?

Karel IV. ji věnoval patronu české země sv. Václavovi, na jehož lebce měla v chrámu sv. Víta spočívat. Sám se považoval za pouhého správce. Koruna pro něj měla symbolický význam, proto jí věnoval pozornost po celý život. Průběžně zdobil klenot nejcennějšími drahokamy, které se mu podařilo koupit. Poslední úpravy se datují do roku jeho smrti (1378).

Svatováclavská koruna tvarem navazuje na koruny Přemyslovců a  francouzských Kapetovců. Čelenku tvoří čtyři díly, z nichž každému dominuje velká lilie. Díly jsou spojeny dvěma příčnými páskami (kamárami). Vrchol koruny, kde se kamáry kříží, zdobí zlatý křížek se safírovou kamejí, v němž je prý uložen trn z koruny Ježíše Krista.

Jak svatováclavská koruna vypadá, si můžete prohlédnout v historické expozici Starého královského paláce Pražského hradu. Tam jsou trvale vystaveny všechny královské korunovační klenoty – přesněji řečeno jejich kopie z 2. poloviny 20. století. Nechtěli byste přece položit svatokrádežnou ruku na originál, viďte? Pamatujte, co se stalo otci a synovi Heydrichům! Znáte ten příběh o prokletí svatováclavské koruny? Skutečně se stal…

Zneužiješ, zemřeš!

Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich byl prvním mužem protektorátu. V listopadu 1941 vzal s sebou na Hrad prvorozeného syna Klause, aby mu ukázal českou královskou korunu. Nechal se tehdy vyfotografovat s korunovačními klenoty na důkaz své moci. Svému osmiletému synovi dokonce prý rouhačně nasadil korunu českých králů na hlavu. Pověsti o tom, že kdo si ji neoprávněně nasadí, do roka zemře, nevěřil…

Reinhard Heydrich zahynul kulkami atentátníků půl roku nato. Jeho syn Klaus vjel v Panenských Břežanech, kde bydlel, na kole rovnou pod kola náklaďáku v říjnu 1943. Byl na místě mrtvý.

zdroj: cs.wikipedia.org

 

 

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]