Adventní koncert Merry Stringmas

helena-strizkova-a-rudolf-merinsky

foto: Facebook

Hru se slovy Merry Stringmas asi rozluštíte snadno… Pokud ne, tak „string“ znamená anglicky struna – čeká vás tedy adventní koncert strunných nástrojů.

S „lutare“ to bude trochu složitější, ale ne o moc. Tvoří ho slovo „lute“ neboli loutna a „guitare“, tedy kytara. A právě tyto dva nástroje vám na koncertu zahrají.

Co mají společného?

Loutna i kytara mají struny, na které se brnká, hmatník, na který se hmatá, velmi starý původ a oba patří do velké rodiny strunných nástrojů, jenž mají předky už ve starověku. Liší se však tvarem, počtem strun a technikou tvorby tónu.

Ale hlavně časem. Tyto nástroje se vlastně nikdy nesetkaly. V době, kdy se jeden probouzí k životu, druhý pomalu usíná. Jestliže k sobě historicky nepatří, proč je tedy spojovat?

Máte rádi kulturu? Mohlo by vás také zajímat:

foto: Facebook

foto: Facebook

Odpověď je prostá…

„Proč ne! Prostě se nám chtělo,“ vysvětluje loutnista Rudolf Měřinský, jeden z protagonistů koncertu. Spolu s kytaristkou Helenou Střížkovou vytvořili duo, které si pro vás připravilo koncert barokních vánočních pastorel a fug.

Přijďte se oprostit od předvánočního shonu a stresu a vyslechnout si barokní pastorely pro romantickou kytaru a liutto attiobato do Barevné kavárny v Londýnské. Koncert se koná 14. prosince od 18.30 hod.

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář

[CNW:Counter]