Památky: Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada - socha Diany

Vrtbovská zahrada – socha Diany
foto: wikipedia.org

Vrtbovská zahrada na Malé Straně v Praze je považovaná ze nejkrásnější svého druhu na sever od Alp. Unikátní barokní terasy, sochy a sousoší, vzrostlá, pečlivě pěstovaná zeleň – to vše z ní tvoří perlu mezi pražskými barokními zahradami

Vrtbovská zahrada se hrdě hlásí k italskému vlivu, jižní inspirace je však přetavena originálním českým pojetím do jedinečného, svébytného prostoru na svahu vrchu Petřína.

Minimální plocha, dispoziční nápaditost, suverénní zvládnutí prostoru a gradace hmoty, která se pne po jednotlivých stupních do svahu, působivé sochy a plastiky, pěstěná zeleň – to vše tvoří jedinečné, harmonické dílo.

Tento architektonický barokní skvost, ukrytý mezi malostranskými paláci,  je právem zapsaný na seznamu UNESCO.

  • Vrtbovská zahrada byla postavena v letech 1715 – 1720 pro nejvyššího purkrabího Pražského hradu, Jana Josefa, hraběte z Vrtby. Projekt je dílem pražského rodáka Františka Maxmiliána Kaňky. Geniálně ho doplňují plastiky z dílny sochaře Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem několika soch na Karlově mostě, a fresky malíře Václava Vavřince Reinera.
  • Vrtbovskou zahradu tvoří tři na sebe navazující terasové plošiny, spojené schodišti a nesené opěrnými zdmi, tvarovanými do dynamických barokních křivek. Elegantně překonávají výškový rozdíl 15 m na minimální ploše.
  • Vrtbovská zahrada je proslulá sochami, sousošími, reliféfy a freskami, citlivě inspirovanými mořem i starověkou mytologií: vévodí jí antičtí bohové, Atlant, putti na mořské nestvůře, mušle, vodní vílami a tritóni – to vše v harmonii barev a tvarů, doplněné výhledem na barokní cibulovitou střechu nedalekého kostela svatého Mikuláše.
  • Vrtbovská zahrada je přístupná v letní sezóně a za poplatek. Pokud si však chcete zahrát na novověkého granda nebo barokního kavalíra a mít ji pro sebe, můžete si ji pronajmout nebo zde uzavřít civilní či církevní sňatek.

 

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]