Unikátní výstava: Hroby barbarů ze Zličína

Praha, výstava Hroby barbarů

foto: Muzeum hlavního města Prahy

Zajímavá výstava „Svět živých a mrtvých doby stěhování národů“ probíhá právě v Muzeu hlavního města Prahy a zachycuje zmíněné dramatické období v Čechách.

Ohniskem expozice jsou unikátní nálezy z pohřebiště, objeveného v Praze 5 -Zličíně.

177 hrobů

Záchranný archeologický výzkum, který probíhal v letech 2005 – 2008 při výstavbě obytného souboru Zličínský dvůr, provádělo Muzeum hlavního města Prahy a společnost Labrys. Prozkoumáno při něm bylo celé pohřebiště z doby stěhování národů, náležící tzv. vinařické skupině a datované do 2. poloviny 5. století n. l.

Bylo odkryto celkem 177 hrobů, čímž se toto pohřebiště stalo dosud nejrozsáhlejší prozkoumanou nekropolí z doby stěhování národů na území České republiky a jednou z největších i v kontextu širší střední Evropy.

Přečtěte si také:

Skleněné poháry i zlaté šperky

Nejvýznamnějšími exponáty výstavy jsou dochované součásti hrobových výbav. A přestože byla podstatná část hrobů v minulosti vyloupena, představuje kolekce získaných nálezů naprosto unikátní celek. Zahrnuje obsáhlý soubor luxusních skleněných nádob ve vynikajícím stavu, které patří opravdové skvosty. Půvabný zpracováním a vzácným materiálem je pak soubor šperků a dalších předmětů z drahých kovů. Originální exponáty doplňují dvoj- a trojrozměrné rekonstrukce i multimediální prvky, které vytvářejí živý obraz minulosti.

Pište runami!

Pro milovníky historie je pak připravena výpravná publikace a dvě komentované prohlídky, během nichž je možné fotografovat. Proběhnou vždy ve středu: 20. ledna a 10. února. Ošizeny o zábavu nebudou ani děti, které si mohou v tvořivé dílně vyrobit vlastní runový nápis.

Informace o výstavě

  • Místo: Hlavní budova muzea
  • Termín: 27. 5. 2015 – 14. 2. 2016
  • Komentované prohlídky: 20. l. a 10. 2. vždy v 10 a ve 14 hod.
  • Otevírací doba: denně kromě pondělí  9 – 18 hod., každá poslední středa v měsíci otevřeno do 20 hod.
  • Vstupné: 120 Kč, děti 50 Kč, rodinné 2 + 4 200 Kč, držitelé Opencard 108 Kč
  • Vhodné pro děti: od 8 let

Podívejte se, jak to na výstavě vypadá:

zdroj: Muzeum hlavního města Prahy
f
oto: Praha levně

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář

[CNW:Counter]