Malostranský hřbitov: Tajemné noční čtení

praha-malostransky-hrbitov-pesina-z-cechorodu

foto: Praha levně

Už tuto sobotu, 30. srpna, se uskuteční třetí tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově. Čtena budou díla, která se váží k příběhu katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Akce se koná od 21 hodin, hřbitov bude otevřen o půl hodiny dříve. V neděli 31. srpna se potom od 14 hodin uskuteční komentovaná vycházka. Akce připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů. Vstup na ně je zdarma.

Pro právě svatovítská katedrála?

Večer bude věnován vzpomínce na Václava Michala Pešinu, rytíře z Čechorodu, který je pohřben právě na Malostranském hřbitově a významně se zasloužil právě o novodobou dostavbu katedrály sv. Víta.

Autorem jeho náhrobku je Emanuel Max. Pešina zde klečí na levé noze před sv. Janem Nepomuckým, kterému podává knihu s nápisem „Dědictví sv. Jana Nepomuckého“. Jde o narážku na to, že kněz byl mimo jiné správcem stejnojmenné instituce, která vydávala kvalitní a levné české knihy.

Přečtěte si také:

Kdo byl Václav Michal Pešina?

Václav Michal Pešina, rytíř z Čechorodu  (1782 – 1859)  působil jako kaplan a vysvěcený kněz. Ve svěřených obcích usiloval o vzdělání a národní uvědomění, zapojil se do šíření českých knih. V roce 1828, v den výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, měl vidění, v němž mu byla uložena povinnost ujmout se jeho dostavby.

Společně s Františkem hrabětem Thunem proto podal žádost o povolení vzniku Jednoty svatovítské. První setkání zájemců se konalo na Staroměstské radnici 28. března 1859. Pešina tam pronesl plamenný projev. Svatovítskou katedrálu prohlásil za druhou nejvýznamnější gotickou stavbu a varoval přítomné, aby později nelitovali své dnešní nečinnosti, protože jedinečná památka podléhá zkáze. Navrhl vyhlásit národní sbírku, protože podle jeho výpočtu by stačilo 10 zlatých od každé obce po dobu 15 – 20 let. Další shromáždění bylo ohlášeno na 22. května. Toho se ale vlastenecký kněz už nedožil – zemřel na mrtvici v noci ze 6. na 7. května 1859.

zdroj: malostranskyhrbitov.cz

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]