Památky: Karlův most

Praha - Karlův most

Malá Strana při pohledu z Karlova mostu
foto: cs.wikipedia.org

Most dal postavit císař Karel IV. a počátky stavby jsou zahaleny tajemstvím. Základní kámen byl položen v roce 1357, v přesném datu se však kronikáři rozcházejí. Za pravděpodobný se považuje 9. červenec 1357, 5 hodin a 31 minut.

  • Karlův most se nejčastěji zmiňuje v souvislosti s architektem Petrem Parléřem, prvním stavitelem však možná však byl pražský kameník a měšťan Otto. každopádně jde o  druhý nejstarší dochovaný most v České republice (po mostu v Písku). Někdy v té době sice už spojoval pražské břehy první kamenný most Juditin, ten však zničila povodeň.
  • Karlův most spojuje Staré Město a Malou Stranu, je 516 m dlouhý a 9,5 m široký. Tvoří ho 16 oblouků. Po délce je třikrát zalomen a proti proudu nepatrně vypouklý.
  • Karlův most zdobí hned tři věže: Staroměstská, větší a menší Malostranská. Samotný most stojí na mlýnských kamenech, které jsou možná ještě podloženy rošty z dubových pilotů. Pilíře byly vyhloubeny 2,5 m pod dno řečiště.

Víte, že magický Karlův most drží pohromadě syrečky?

Bruncvík a lev

Praha, Čertovka

Čertovka
foto: Kellyana

Most dokončili roku 1402. Původně byl bez výzdoby, až koncem 15. století vztyčili na malostranské straně u Kampy pilíř se sochou rytíře Rolanda, ochránce práv staroměstských měšťanů. Švédové ji v roce 1648 poničili dělostřelbou, a tak byla o čtvrt století později na jejím místě vztyčena plastika hrdiny, kterou Pražané pojmenovali podle pověsti o rytíři Bruncvíkovi.

Ten si v cizích zemích vydobyl slavný erb se lvem, jenž se později dostal do českého státního znaku. Měl prý také zázračný meč, který na povel sám srážel hlavy nepřátel. Říkalo se, že je zakopán v mostě a čeká, až jej vyzvedne sám patron České země svatý Václav. Jeho kůň kopytem rozkopne zem při cestě na pomoc potomkům, hrdina najde meč, zničí nepřátele a bude navždy klid v Čechách… A jestlipak víte, co bylo při opravě Karlova mostu po povodni v roce 1890 skutečně objeveno? Velký zrezivělý meč!

Přehlídka barokních soch

Typickou dnešní podobu získal Karlův most v období baroka, kdy byl postupně osazen 31 nádhernými sochami a sousošími. Do staroměstské straně směrem po proudu je potom v nábřežní zdi zasazena hlava muže zvaná Bradáč. Podle pověsti jde o stavitele někdejšího Juditina mostu. Ve skutečnosti je to starodávný vodoznak, Z Juditina mostu opravdu pochází a je umístěn v konkrétní výši, aby se vědělo, kam až voda v městě dosáhne, když ji má k bradě, nosu nebo uším. Bradáč přežil už více než osm století, dvanáct povodní a svou funkci plní dodnes.

zdroj: otta.cechove.cz, druidova.mysteria.cz, cs.wikipedia.org

Žádné komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.

[CNW:Counter]